Odstawienie alkoholu to kluczowy krok w terapii leczenia uzależnienia od alkoholu. Tylko trzeźwy alkoholik będzie w stanie rozpocząć długą terapię, indywidualną czy grupową. Odstawienie alkoholu w pierwszej fazie wiąże się z procesem detoksykacji alkoholowej, czyli oczyszczeniem organizmu a alkoholu i innych substancji chemicznych, które powstają w ludzkim organizmie podczas trawienia i rozkładu alkoholu.
Detoksykacja alkoholowa może zostać przeprowadzona pod okiem specjalisty, w domu chorego lub w specjalnym ośrodku. Często specjalista jest niezbędny u osób wychodzących z okresu ciągu alkoholowego, u których objawy wycofania, takie jak drżące mięśnie, wymioty i biegunka mogą być nieznośne dla pacjenta, i skłonić go do samoleczenia i błyskawicznego powrotu do picia.
Detoksykacja alkoholowa może być przeprowadzona z użyciem kroplówek i farmaceutyków, które przyspieszą proces rekonwalescenci i trzeźwienia. W większości przypadków nie jest to jednak niezbędne, gdyż organizm pacjenta z alkoholu oczyści się sam.