Przyczyny tej dolegliwości musi zdiagnozować lekarz. Wysiłkowe popuszczanie moczu najczęściej jest spowodowane osłabieniem zwieraczy cewki moczowej (mięśnie zwieraczy nie domykają się i mocz wycieka) co daje duże szanse na wyleczenie w80% bez ingerencji chirurgicznej.
Popuszczanie moczu
Popuszczanie moczu jest bardzo uciążliwe dla pań w codziennym życiu powoduje stres który z kolei negatywnie wpływa na zdrowie. Każdy fizyczny wysiłek (kaszel,śmiech,czy też skłony tułowia w trakcie prac domowych doprowadza do bezwiednego moczenia) powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej co z kolei prowadzi do popuszczania moczu.
Po zauważeniu pierwszych objawów popuszczania moczu należy zasięgnąć porady lekarskiej nie ma czego się wstydzić ,łatwiej jest zlikwidować tą dolegliwość na początku niż w stadium zaawansowanym gdzie jedynym rozwiązaniem może być zabieg chirurgiczny.
Zlekceważenie schorzenia z czasem doprowadzić może do nasilenia popuszczania moczu w dzień jak i w nocy (niekiedy wycieka w czasie snu i jedynym rozwiązaniem są pieluchomajtki).
Jeżeli badania lekarskie stwierdzą jakiekolwiek zakażenia układu moczowego,kamice nerkową ,zwyrodnienie kręgosłupa należy podjąć leczenie tych dolegliwości celem ich wyeliminowania.
Popuszczanie moczu można zlikwidować poprzez odpowiednie ćwiczenia,które należy wykonywać już w początkowej fazie choroby.Ćwiczenia mają za zadanie wzmocnienie zwieraczy cewki moczowej,wykonywanie systematyczne dzień po dniu już po paru tygodniach przynoszą znaczna poprawę.
Są to bardzo proste ćwiczenia które wykonuje się w domu.
1.W trakcie oddawana moczu należy starać się zatrzymać strumień moczu zaciskając zwieracz .
2.Napiąć mięśnie zwieracza odbytu
3.Usiąść wygodnie na krześle ,miedzy kolanami umieścić piłkę i ściskać ją zaczynając od piłki małej z biegiem czasu używać piłki dużej
4.Siedząc na krześle,złączyć kolana dociskając je rękoma ,równolegle w czasie dociskania starać się je rozszerzać.Takie ćwiczenia wykonywać 10-20 razy utrzymywać napięcie mięśni około5 sekund.
Dodatkowo zaleca się stosować terapię hormonalną jeżeli występuje niedobór estrogenów,ograniczyć noszenie ciężarów,walczyć z zaparciami wypijać do 2 litrów wody niegazowanej,oraz nie unikać współżycia płciowego (korzystnie wpływa na mięśnie zwieraczy).