Stosuje się go przy wewnętrznych krwotokach i krwawych wymiotach,gnijących ranach,rakowatych wrzodach,zapaleniach pęcherza moczowego oraz na porost włosów
i paznokci.
Wyciąg ze skrzypu polnego stosuje się również przy puchlinie wodnej,chorobach nerek,prostacie który gotuje się w wodzie deszczowej lub miękkiej pod przykryciem przez 30 minut lub używa go się w postaci proszku w celu zachowania witaminy C i witaminy A w organizmie.
Jeżeli palisz dużo papierosów i masz męczący kaszel a chcesz go się pozbyć to warto pic napar sporządzony na bazie skrzypu polnego i korzeniu ślazu.
Dwie łyżki skrzypu gotować w 500ml wody przez 30 minut pod przykryciem następnie dodać łyżkę korzenia ślazu i gotować to wszystko razem przez pięć minut po czym odstawić do naciągnięcia.Pić parę razy dziennie,kuracje tą warto powtarzać co jakiś czas chyba że rzucisz palenie i ustąpią objawy uporczywego kaszlu.
W łupieżu można zastosować wyciąg ze skrzypu polnego
1.skrzyp polny ziele 100 gr
2.korzeń mydelnicy 100 gr
3.korzeń łopianu 100 gr
4.liść pokrzywy 100 gr
Zioła dobrze wymieszać,garść ziół zalać litrem wody i gotować 30 minut pod przykryciem,po tym czasie przecedzić i spłukać głowę po myciu.
W problemach miażdżycowych stosuje się odwar przygotowany z 2-3 łyżeczek ziela skrzypu polnego zalanym dwoma szklankami wrzątku, po naciągnięciu pijemy 2-4 razy dziennie po pół szklanki.
Panie cierpiące na Infekcie pęcherza moczowego śmiało mogą zastosować sobie nasiadówkę przygotowaną ze skrzypu polnego garść skrzypu zalać dwoma litrami wrzącej wody i gdy woda osiągnie odpowiednią temperaturę otulić się szlafrokiem,ręcznikiem i pozwolić przez dziesięć minut oparom oddziaływać na pęcherz.Robiąc sobie taka nasiadówkę dość często bardzo szybko można się pozbyć tej dolegliwości.
Według dr Jadwigi Górnickiej skrzyp polny ma zastosowanie jako zioło antyrakowe.
1.2 łyżki utartej huby brzozowej
2.2 łyżki ziela skrzypu polnego
Zioła zagotować w 0.75 litra wody pod przykryciem prze 20 minut odcedzić i pić w ciągu dnia po parę łyków